2017. november 23. Csütörtök  Ma Kelemen és Klementina napja van.

XTERRA Austria - korosztályos világkupa győzelem

Ziskó BalázsZiskó BalázsAz osztrák Xterra futamok mindig is a nehéz, technikás pályákról voltak ismertek - ez 2007-ben sem változott. Az eddigiekhez képest azonban a magyar terepsportolók hatalmas létszámban indultak és korosztályos helyezéseket értek el. Ziskó Balázs a profik között is a 14. helyet szerezte meg, de mivel idén családi okok miatt nem tudott készülni, csak korosztályos kategóriában indult és azt meg is nyerte. Mester Bálint az U23 kategóriában szerezte meg a bronzérmet.
27 aug. 2007 0 comment

Délelőtti program, magyar sikerrel: [ Xterra Austria 'lite' ]

XTERRA Austria, világkupafutam

A világkupafutam rajtját du. 1 órára időzítették - szinte kánikula volt, szélcsend, de legalább a pálya száradt egy kicsit. Néhány szó a pályáról, és hogy miért is fontos a "száradt egy kicsit": 15 km-es kör, amiből 11 km fenyőerdőben, süppedős talajon, keresztben fekvő gyökerekkel tűzdelt ösvényeken vezettet, technikás letöréseken, ugratókon, meredek kipörgős emelkedőkön, éles kanyarokkal és nagyon sok helyen szinte a szakadék szélén. Ha ez nagyon vizes, akkor minden apró figyelmetlen kormánymozdulat vége esés. Ha csak kicsit vizes, akkor elég(!) a pályán végig feszülten koncentrálni ahhoz, hogy bukjon az ember. De 1,5-2 órán keresztül feszülten koncentrálni, miközben 1100 m szintet kell megmászni, a kipörgő, megcsúszó kerekek elveszik az erőt, a lendületet hihetetlen feladat. Gyakori is volt az árokban fekvő emberek látványa... és mint szinte minden XTERRA versenyen, komoly sérülés mégsem történt! Kivéve a technikát, amit tört, szakadt, hasadt...

Az úszás ehhez képest egyszerű feladat volt: adott egy kristálytiszta tó, egy rajt-cél kapu, 2 nagy bója és a világ terepsportolóinak igen erős mezőnye (triatlon, duatlon profik, MTB specialisták, bajnokok) - ebben a mezőnyben kell épségben maradni, jó időt úszni, de lehetőleg pihenten indulni a depóba. Röviden leírva: nagyon szép úszás volt. Nekünk magyaroknak különösen szép, hiszen Erdélyi Eszter nők között 2.-ként lépett partra Sybille Matter mögött, Oláh Bence az 5. legjobb időt úszta és Ziskó Balázs is bent volt az első 20-ban.

Erdei DH
Erdei DH

A montiban Ziskó balázs elemében volt: a csúszós, gyökeres, saras, köves, kanyarokkal, letörésekel tűzdelt pályán otthon éerezte magát és legjobb magyarként a 12. helyen fordult az első kör után. Az edzéskhagyások azonban meglátszottak, mert a 2. kör végére visszaesett a 19. helyre. Spilák Tamás fiatal kora ellnére hihetetlen lendülettel haladt Balázs nyomában, és komoly esélyei voltak egy szenzációs eredményre. De a terep és a technika közbeszólt...

Erdélyi Eszter az első kör felére vezette a női mezőnyt, de a túlterhelés őt sem kímélte: a dán verseny után nem tudott eleget pihenni és szervezete nem volt képes teljsíteni a távot. Eszter számára ez csalódás, ugyanakkor megfontolt, hidegfejű döntés: az európai sorozatban még 2 verseny van hátra és ezeken összegyűjtheti a sorozat győzelmet.

Image

A X2S TEAM két legaktívabb tagja Medgyes Gábor és az Xterra újonc Mester Bálint nemcsak a mezőnnyel, hanem egymással is küzdött: Bálint monis lendülete kicsit jobb volt, mint Gáboré, de mindketten az korosztályos versenyzők élcsoportjában vették az akadályokat. A 15 km-es körönként 560 m szint magában talán nem is sok, de a talaj és a terep olyan komoly erőpróba volt, hogy minden versenyzőből nagyon sok erőt kivett. Gábor végül a nap egyik meglepetés futásával leelőzte Bálintot, ezzel is bebizonyítva azt a régóta tudott igazságot, hogy az XTERRA versenyeken nemcsak az erő, a lendület, hanem a tapasztalat és a stratégia is fontos szerepet játszik.

Végeredményben a magyarok kitettek magukért: a profi között is szépen szerepeltek, hiszen Medgyes Gábor a 9. legjobb időt futva érkezett be a 29. helyre, Oláh Bence a 11. legjobb időt úszva (igazából az úszásból 5. heléyen lépett partra, de a listán szereplő idő tartalmazza a depóig tartó közel 800 m-es dombfutást is) futott be a 43. helyen. Spilák Tamás törött váltóval és defekttel tette meg a kerékpár utolsó 10 km-ét majd futotta le a távot, ezzel letette névjegyét küzdeni tudásból a nemzetközi porondon (is). Sipiczki Csabának szintén a technika tett keresztbe: láncszakadás miatt szintén futni a kellett a monti utolsó szakaszát (majd 6 km-t), de ennek ellnére a 14. legjob időt volt képes futni a utolsó szakaszon. Tóth Viktor korosztályos 5. helye is meglepetésnek számít, ami minimális edzés és pihenés mellett lényegében a vegán életmód eredménye. Horváth Zsolt sajnos a pedáljával és a cipőjével volt kénytelen vesződni, pedig nagyon jó lendülettel haladt a monti pályán. Bárdi Attila abszolút újoncként is (igaz X2S versenyeken már indult) sikeresen teljesítette a versenyt.

[ Eredménylista hiba: A hivatalos eredménylistákon a profik és az amatőrök egyaránt be vannak osztva a korosztályos kategóriákba, ezért pl. Balázs ebben a kategóriában az 5. lett - de előtte mind a 4 induló PRO státuszú. Még Ausztriában sem tökéletes minden...]