Bánk - tereptriatlon, június 17.
Eger - tereptriatlon, augusztus 19.
... - terepduatlon, szeptember 3.

Egységben az erő – XTERRA futam a hivatalos tereptriatlon Európa-bajnokság

Ruben RuzafaSzardínián, ahol tavaly az XTERRA Európa-bajnokságot rendezték, idén az Európai Triatlon Szövetség (ETU) hivatalos bajnoki versenyére került sor. Ez az elmúlt évek hivatalos szembenállásához képest óriási lépés a terepsportok elismertsége felé! Ezt a több világbajnokot felvonultató mezőny is bizonyítja – ahogyan eddig is, egy különlegesen kemény és nehéz pályán hirdettek győztest a svájci Renate Bucher és a francia Franky Batelier személyében.
02 jún. 2009 0 comment

Mindkét mezőnyben a jelen multisportolóinak elitje is porondra lépett: olimpikonok, világbajnokok, világkupagyőztesek. A nőknél Sybille Matter (triatlon olimpikon), Carina Wasle (téli triatlon, sífutás világkupagyőztes, VB helyezett), Renate Bucher (MTB világkupa dobogós), a férfiaknál Franky Batelier, Olivier Marceau (triatlon világbajnok, világkupagyőztes, olimpikon), Ruben Ruzafa, Michi Weiss (MTB világkupa dobogós, EB, VB helyezett) és a tavalyi ETU tereptriatlon bajnok, a holland Rob Barel. Az biztosra vehető volt, hogy a hagyományos pályákhoz szokott versenyzőknek az XTERRA terepen nem sok esélye lesz... ez a rajt utáni percekben már bizonyossá is vált.

A versenyen rajtuk kívül közel 500 profi és amatőr indult a borongós időben megszólaló rajtjelre. A tenger nagy hullámokkal és hideg vízzel fogadta a mezőnyt, itt a medencében szerzett úszótudás nem sok előnyt jelentett. Az ETU bajnoki futam miatt sok olyan szabályt vezettek be, ami amúgy nem jellemző az XTERRA futamokra – pl. a profik neoprén nélkül indultak, az amatőrök neoprénban. Az úszást az olasz Gianpietro De Faveri teljesítette leggyorsabban a közönség hatalmas ovációja kíséretében. A többiek azonban szorosan a nyomában voltak, hiszen tudták, hogy a MTB-s erőgépekkel szemben minden másodperc előny számít. Ruzafa és Weiss indultak is, mint a szélvihar, fantasztikus tempóban dolgozták le a 2 perces hátrányukat, mindenkit maguk mögé utasítottak – azonban a francia triatlonista katonatiszt, Franky Batelier szívósan tapadt a nyomukba és taktikai érzékének köszönhetően meg is lepte a montisokat! Ruzafa után indult a futásra, de olyan tűz hajtotta, hogy a spanyol világbajnok nem volt képes tartani vele a lépést.

Mögöttük is forrt a mezőny, Marceau kora ellenére és tapasztalata segítségével felfutott a harmadik helyre, közben számos nála sokkal gyorsabb, fiatal futót előzve le. A végére még sprint befutóban a cseh Karel Zadak trófeáját is megszerezte, pedig a futópálya az egyik legnehezebb a világkupafutamok sorában , hiszen sokat kellett mély homokban és tengerparti köveken futni a déltől már felhő nélküli kánikulában.

A hölgyeknél két svájci csatáját lehetett látni – sajnos a szintén esélyes osztrák Carina Wasle akkora hátrányba került a hideg tengerben, hogy hiába teljesítette a másik két számot a legjobbak között, nem tudott beleszólni a győzelembe (így is több, mint 100 versenyzőt kellett megelőznie kerékpáron!). Renate Bucher az úszás után hamar utolérte az úszófenomén Sybille Mattert, de nem tudott jelentős előnyt szerezni. Egészen a befutóig tartott kettejük párharca, de mindig Renate volt elől – ugyan sokan tippeltek a másik svájci taktikai húzására (ti. majd a kifárasztott ellenfelet lefutja a célban), de Renate túlságosan tapasztalt ahhoz, hogy kiengedje a kezéből a győzelmet, hacsak az ellenfél nem sokkal erősebb. A meglepetés ember, a bronzérmet megszerző fiatal holland Judy Van Den Berg volt, aki mindhárom számban egyenletes teljesítménnyel megérdemelten állhatott fel a dobogóra.

Az 5. helyezett német Ronny Dietz a verseny előtt tartotta esküvőjét a szigeten.

Itthon hasonló versenyen Visegrádon, július 5.-én tehetik próbára magukat a vállalkozó szelleműek.

Következő XTERRA futam, a Csehországi Hloubokában lesz június végén.