2017. november 23. Csütörtök  Ma Kelemen és Klementina napja van.

Magyarok szereplése a téli triatlon Európa-Bajnokságon

Ereszd el a hajam...A téli triatlon egy viszonylag fiatal sportág amely futás, hegyi kerékpározás és végül sífutás folyamatos teljesítéséből áll. Az egyes számok közel azonos versenyidőt vesznek igénybe megfelelő felkészültség és technikai tudás esetén. Mindhárom szám havas terepen zajlik, a futás erdei utakon váltakozó mélységű hóban, a kerékpár általában kanyargós havas utakon füves altalajjal (a cyclo-crosshoz hasonlító körpályán ) zajlik, de mesterséges akadályok nélkül és végül a sífutás, általában kanyargós szintes sífutópályán kerül kijelölésre.

12 febr. 2009 0 comment

Mindhárom szám folyamatos odafigyelést igényel, nem elegendő a nyers erő, fontos a nyomválasztás és a technika. A pálya általában egy sífutócentrum közvetlen közelében kap helyet, ezért a nézők számára igen látványos és követhető. Talán ennek is köszönhető, hogy 2014-es téli olimpia programján való szereplésért küzdhet..

Sajnos nem túl ideális körülmények között, erősen olvadó hóviszonyok mellett került megrendezésre az Európa-Bajnokság. A szombati versenynapon az Elit versenyek zajlottak, ismét bizonyosságot nyerhettünk afelől, hogy más országok mennyire komolyan veszik a világversenyeken való részvételt és mindent megtesznek azért, hogy a sportolóknak csak a versenyre kelljen koncentrálni.

Futás!Az elit férfi versenyt láttuk élőben, nagyon jó volt megfigyelni azt a profizmust ahogy az élversenyzők mozogtak, minden rezdülésük előre begyakorolt volt. Kiváltképpen igaz ez a depózásra, ahol elképesztő sebességgel cseréltek cipőt. (a sífutócipők rögzítő rendszere elég bonyolult általában lábanként egy fűzőt egy zippzárat és egy csatot vagy tépőzárat is használni kell). Profi versenyfelszerelés, mind a sportág sajátosságaira kihegyezve. A férfiaknál a Norvég Arne Post győzött, végig magabiztos versenyzéssel, a hölgyeknél a szintén norvég Camilla Hott vehette át a győztesnek járó trófeát, mindketten a sífutás során biztosították be győzelmüket. A sport technikai jellegénél fogva a sífutás, illetve a sífutó technika az egyik legmeghatározóbb eleme ennek a versenynek, hihetetlen volt látni, hogy látszólag azonos intenzitással és technikával dolgozó emberek között micsoda tempókülönbségek alakultak ki. Dolgozhattak a vaxmesterek rendesen. Sajnos a szombati nap egyetlen magyar indulójáról Balogh Martinról lemaradtunk , nem szurkolhattunk neki. A Juniorok között a 16.helyen végzett.

Vasárnap, megérkezésünkkor a latyak alatt fagyott talaj fogadott minket. Egyszerűen minden csúszott és kemény volt, ami szinte életveszélyessé tette a pályát. A 10 órás rajtra azért javult egy kicsit. Ebben a futamban a sebtiben átalakított női felnőtt váltónk volt érdekelt, amelyben Papp Ildikó és Dósa Eszter mellé az utolsó pillanatban Kaufman Brigitta került a csapatba (köszi). Az ellenfelek is módosultak, az utolsó pillanatban visszalépett a szlovák csapat, az oroszok viszont 2 csapatot is neveztek. A dobogóért az orosz első csapat valamint a norvégok és tőlük kissé lemaradva az osztrák csapat tartotta a biztos 3. helyet. Mi az orosz kettes csapattal küzdöttünk egymást cserélgetve a 4. pozícióban, azonban az „apróságok” (depózás, váltás) végül az oroszok javára billentették a mérleget, akik ráadásul utolsónak hagyták a legjobb emberüket.

Azért a részidőkön látszott, hogy az eredeti elgondolás nem volt rossz (miszerint minden váltótag csak 1 számot teljesít), hiszen a váltótagjaink az általuk leginkább művelt számokban igencsak versenyképes időt produkáltak. Mindenesetre itt a lehetőség, hogy a szlovák kupasorozat további két versenyén talán még hóbiztos helyeken téli triatlonon vegyünk részt. (feb. 21. Stara Myjava, márc. 1. Králiky).

A délutáni Age Group futamban 4 magyar indult. Sajnos a körülmények miatt a távokat tovább rövidítették, amiből a legfájóbb számunkra a MTB pálya körszámának a csökkentése volt, így egy kb. 1 órás sprintversenyen vehettünk részt. A versenyre egyébként az egész EB legnagyobb mezőnye gyűlt össze, 51 induló között dőltek el az amatőr helyezések. Sikerült mind a 4 magyarnak dobogóra állnia:

A cél feléDósa Eszter (Vitalitás SE), Papp Ildikó mögött lett második, a nők 26-29 éves korosztályában, Míg a másik két magyar az M30 kategóriában volt érdekelt, ahol Szász Viktor (Vitalitás SE) szerezte meg az ezüstérmet, a gyöngyösi Szabó András pedig a bronzot. A futam legidősebb résztvevője a 71 éves Beyrich Armin volt aki sikeresen teljesítette a versenyt.

Az eredményhirdetésen valóban az esemény rangjához méltó díjazásban részesültek a versenyzők (Gravírozott érmez és kupát kapott minden dobogós) . eredményeink további motivációt nyújtanak a téli felkészüléshez.

A small guest after my trailrunning training 🐶 . . #training #traininghard #trailrunninghttps://t.co/vJKfDnZz58