Gyurkó Péter
Gyurkó Péter vagyok, 1974-ben születtem.
Gyerekkoromban átlagos szemmel néztem minden sportot.
1997-ben kezdtem érdeklődni a montainbike sport iránt. 1998-tól 2005-ig a PCCC tagjaként először a CC, majd később a maratoni versenyeken vettem részt.
Sziasztok! Nem is tudom, mivel kezdjem az erdélyi terepduatlon beszámolót, annyi minden történt. Nézzük sorban!
A kamaraerdei verseny után, a SUPERIOR XP 949 bringám a Ride Bike-ban kötött ki, a megbeszélt előkészítő szervizre. A héten, sikerült elég jó edzésmunkát végeznem, amin próbáltam a futást és a bringát összehangolni.
Csütörtökön mentem a vasért, közben Bálint hívott, hogy egy órával korábban indulunk pénteken. Nekem elvileg jó volt, mert le volt beszélve, Krisztián barátommal, hogy bevisz a cuccommal együtt. Este jött a hír, kutyusukat megmérgezték, nem tud vinni.
Hogy mi ez? A Vertical 500! Ha jól emlékszem, februárban figyeltem fel erre az eseményre. Mint mindig, most is felkeltette a figyelmem az extrém kihívás.
Miért is extrém? Ha valaki ismeri Dömösön, a Szentfa kápolna és a Prédikálószék közötti szakaszt, az tudja. Aki nem annak a számok beszélnek.
Már a bejutás sem volt egyszerű. 24 óra volt a nevezésre, aztán 10 főt a szervezők választottak ki, 40-et pedig sorsoltak. Szerencsém volt, bekerültem az 50 kiválasztottba. Innen már csak készülni kellett, de előtte egy héttel még volt egy ultra is.
Gőzerővel érkezett a tavasz, tehát aki eddig várt, mert nem szereti a rosszidőt, most már neki sincs kifogás! Ugyan a téli fagykárok miatt, szinte minden hegységünkben vannak még járhatatlan utak, de ez ne szegje a kedveteket.
Az erdészeti honlapokon, utánanézhetünk milyenek a körülmények. Az elmúlt hetek tapasztalatai alapján, a turista utak nagy része a Pilisben és a Budai hegységben is járható, lévén ezeken a helyeken edzek, illetve már versenyeket is rendeztek.
Miért ez a cím? Mert valóban mozgalmas volt! Szombaton a Bringaexpóra volt hivatalos a csapat, vasárnap pedig a decemberben elmaradt Budai Trail terepfutáson képviseltük az egyesület színeit.
Miért kaptunk meghívót a Bringaexpóra? Mert az idei új szponzor, a BIKE LOGISTICS vezetője, Kovács Tamás átadta át a csapatnak az 5 darab Superior kerékpárt, 2 carbon vázas és 3 aluvázas modellt.
Remélhetőleg sok és eredményes kilométert teszünk meg velük, mind a terep triatlon, duatlon, mind pedig a montainbike maratonokon! Emellett persze, más standokon is körbe nézett a csapat.
Sajnos sportolás közben, rengetegszer találkozok olyan futóval, vagy kerékpárossal, aki fittyet hány arra a tényre, hogy nem egyedül közlekedik. Keresztülvág a kirándulók között, anélkül, hogy figyelmeztetné őket az ottlétéről.
Nem tarja be a KRESZ szabályait, eldobálja a szemetet. Letér az útról, vagy ösvényről, ezzel kárt okozva a növényzetben, a kis vagy nagy dolgát, közvetlen az út mellett intézi. Nos, néhány dolgot megpróbáltam összeszedni, amit nem árt betartani.
Maga a szó, ultra, Latin eredetű. Jelentése, azon túl, messzebb, tovább. A sportban, szerintem mindenkinek mást jelent, hisz mindenkinek megvan a saját fizikai és szellemi határa. Ha ezt túl tudja szárnyalni, az már saját magával szemben ultrának számít. A futásban a maratoni 42,195 km feletti távot nevezik ultrának.
A világon a leghosszabb ilyen rendezésű verseny, a Self-Transendence 3100 Mile névre hallgat. Ezt a 4988,97 kilométer távú versenyt, New Yorkban rendezik, egy 833 méteres körpályán és 50 nap alatt kell teljesíteni. 1998-ban Sipos István 46 nap alatt teljesítette és ezzel világcsúcsot ért el. A jelenlegi csúcs 41 nap. Ami már ismertebb a Spartatlon, a maga 245,3 kilométerével. Itt szintén büszkélkedhetünk magyar csúccsal, amit Dr. Lubics Szilvia állított fel 2014-ben, 26 óra 53 perc 40 másodperccel.
Mi is az alapozás? Nos, felkészítés, mind fizikálisan, mind mentálisan.
Ez lehet hosszabb és rövidebb időszak is, függően attól, hogy ki, milyen erőpróbára készül. Van, aki már októberben elkezdi a felkészülést a következő szezonra, van, aki csak decemberben.