A 2.8 kilométeres pályán, melynek 40%-a emelkedik és két akadályon kívül számos lépcsőt is tartalmaz, rendezett 4 verseny közül kétség kívül a férfi elit küzdelmeit kíséri majd a legnagyobb figyelem vasárnap délután. A címvédő, az idei szezonban azonban több sérüléssel is bajlódó cseh Zdenek Stybar igen jó emlékeket őrizhet a német kisvárosról, ahol 2005-ben U23-as világbajnoki címet szerzett.
Stybar-nak legfőképpen a belga armadával kell felvenni a versenyt, élükön a világkupa győztesével, az utóbbi időben bombaformában versenyző 2009-es világbajnokkal, Niels Albert-tel, vagy a francia világkupa győztesével, Kevin Pauwels-szel. A nagy öreg, Sven Nys idén már talán sokkal nyugodtabban, jóval kevesebb nyomással a vállán versenyezhet, így bármire képes lehet. A férfi elit mezőny egyetlen nagy hiányzója a holland bajnok, Lars Boom lesz, aki inkább az országúti szezonra folytatja felkészülését, így kihagyja a VB-t.
A hivatalos program:
Január 29, 11 óra: Férfi junior
Január 29, 14 óra: Férfi U23
Január 30, 11 óra: Női elit
Január 30, 14 óra: Férfi elit
Címvédők:
férfi elit: Zdeněk Štybar ( Csehország)
női elit: Marianne Vos ( Hollandia)
U23: Arnaud Jouffroy ( Franciaország)
Junior: Tomáš Paprstka ( Csehország)


A cyclo-cross szezon a végéhez közeledik, a világkupa utolsó állomására is sor került már múlt hétvégén Hollandiában, azonban az év egyik legjobban várt eseménye, a világbajnokság még csak most következik. Az 1950 óta minden évben megrendezett összecsapásnak 2005 után ismét a német St.Wendel városa adhat otthont, ahol nemcsak a férfi-női elit, de a férfi junior és U23-as mezőny is megmérkőzik egymással. 
