Rejtett, de fontos természetjáró kérdés: hogyan viseljük jól a zoknit túra, terepfutás, extrém erőpróbák során
Terepfutás, ultrafutás, kalandtúrák, túlélő túrák, katonai kiképzés… sok-sok gyaloglás, súlyok cipelése, változó és néha nagyon szélsőséges időjárás. Szinte minden esetben a lábunk az, amely a terhelés nagy részét viszi, viseli. A cipő látszik, arra általában figyelünk. A zokni nem látszik, gyakran megfeledkezünk róla. Pedig a teljesítőképesség, a hatékonyság egyik kulcsa az, hogy a lábunk mennyit és meddig bírja! Rossz zokniviseléssel biztosan kevesebbet és rövidebb ideig. Ezért írtam erről egy átfogó cikket.
Az elemzésben a száraz tények mellé megkérdeztem néhány avatott szakembert, ők hogyan csinálják? Nem azért szakemberek, mert diplomájuk van a témáról, vagy sok követőjük van a közösségi oldalakon (bár ez sem kizárt), hanem azért, mert irdatlan mennyiségű kilométert tettek már meg a legnehezebb viszonyok között, hosszú évek alatt megélték a legnagyobb nehézségeket is. De a tapasztalatukat felhasználták és a következő alkalommal már nekik is jobban ment. Most az ő tanácsaikat gyűjtöttem egybe.
Paál Emőke a Skyrunning Masters Világbajnokságon
Paál Emőke (pontosabban dr. Paál Emőke) a magyar terepfutás, ultrafutás ikonikus szereplője, évek óta a nagy nemzetközi versenyek résztvevője. Idén a Skyrunning Masters Világbajnokságon korosztályos 5. helyezésével bizonyította, hogy a magas hegyekben is otthon érzi magát.
Kultorna – a sakktól a jógáig: Létay Dóra színésznő
Létay Dóra Jászai Mari-díjas magyar színésznő, szinkronszínésznő. Hangját ismerhetjük Charlize Theron, Naomi Watts és Kim Cattrall filmjeiből, de talán a Mátrix trilógiából Monica Bellucci a legikonikusabb szinkronszerepe. Gyerekkora óta foglalkoztatja a színészet, de mindig is sportolt, mozgott, és ezt ma sem hagyta abba. Egy aktív életút rövid története következik, ahol a mozgás központi szerepet kap...
Kultorna – művészek és sport: Czifra Kriszta színésznő
Czifra Kriszta versenyúszóból lett vízilabda kapus, majd szinésznő, szinkronszínésznő. Legtöbben valószínűleg az utóbbi "szerepkörben" ismerik a legjobban, hiszen olyan filmekhez adta a hangját, mint a "Vaják" sorozat, a "Galaxis őrzői", a "Dungeons & Dragons: Betyárbecsület" vagy legutóbb a "Barbie". Vele beszélgettem a színészetről és a sportról - ez utóbbiban pár közös emlékünk is felmerült, hiszen annak idején együtt úsztunk a BVSC-ben...
Kultorna – művészek és sport: Száraz Dénes színész és Ironman
Száraz Dénes színész, Ironman, terepfutó, hegymászó és számtalan kaland részvevője. Dénes sokféle színházi és filmes szerepben "állja a sarat", ahogyan az sportolás közben sem idegen a számára. Szerencsésnek mondhatom magamat, mert régóta ismerjük egymást, lassan 20 éve annak, hogy az első tereptriatlon versenyen „összefutottunk”.
Kultorna – művészek és sport: Várhelyi Éva
Szeretnénk megmutatni, hogyan látják az emberek a mozgás szerepét az egészséges életben. Sajnos kiveszett az emberek életéből a mozgás abban a pillanatban, amikor behúzódtunk a négy fal közé és kizártuk a természetet. Hogyan látja ezt a kérdést Várhelyi Éva operaénekesnő, mezzoszoprán, aki a nemcsak a "klasszikus zenében" koncertezik, készít felvételeket, hanem latin-amerikai táncokat, zenéket is kísér énekével. (KULTorna)
Interjú Tilk Bencével, aki a téli triatlon VB-t bronzérmes helyezéssel zárta
Amint korábban hírt adtunk, az ITU téli multisport világbajnokságon nagyszerű magyar siker született: a 30-34 éves korosztályban Tilk Bence szoros versenyben szerezte meg a bronzérmet! Végig a második helyen haladt, de sífutásban az olasz Matteo Carli jóval gyorsabb volt. Bencével beszélgettünk a verseny után.
Kultorna – művészek és sport: Harcsa Veronika
Szeretnénk megmutatni, hogyan látják az emberek a mozgás szerepét az egészséges életben. Sajnos kiveszett az emberek életéből a mozgás abban a pillanatban, amikor behúzódtunk a négy fal közé és kizártuk a természetet. Hogyan látja ezt a kérdést Harcsa Veronika énekesnő, aki a jazz, a világzene, a népzene és a kortárs zene területén is aktívan koncertezik, készít felvételeket. (KULTorna)
Új életmód és sport rovatunk a "kultorna", ami egy kicsit kúl, egy kicsit kult, egy kicsit sport... mint az Élet maga
Amikor először találkozunk a sporttal, legtöbben játékként éljük meg, és ha elég szerencsések vagyunk, akkor ez jó sokáig így is marad. Sajnos csak kevesen vannak akik ennyire szerencsések. Legtöbbünk a versenysporttal találkozik gyermekként, aminek két kimenetele lehetséges: bajnok lesz, kiég és abbahagyja, vagy csak nem elég tehetséges és más sport után néz.
Abban azonban mindannyian egyetértünk, hogy a sport mostanra a társadalom fontos részét képezi. Reklámok ezrei használják, a motivációs filmek kedvenc témája, ha ki akarnak rángatni minket a letargiából.LMVIK kihívása (korábban "54-es") a túlélőtúrák esszenciája - interjú Vass Tibor őrnaggyal
Mára már legendássá vált az outdoor "műértők" körében az 54-es kihívásként ismert (2023-tól LMVIK) erőpróba, amely elsősorban a honvédelmi alakulatok tagjainak nyújt felejthetetlen élményt, de már néhány civil is tiszteletét tette a próbán. Miért vállalkozik valaki arra, hogy napokat a leglehetetlenebb körülmények között töltsön az erdőben, rengeteg nehézséget és a szervezők látszólag végtelen fantáziájából adódó extrákat legyőzve? Erről beszélgettünk a "kihívás" szervezőjével és kifogyhatatlan ötletgazdájával Vass Tibor őrnaggyal.
A cikk végén egy korábbi esemény rövidfilmjét is megtekinti az, akinek még maradt ereje...
Úttalan utakon Nikolics Márkó "A Kör" legfiatalabb teljesítője
Szemtelenül fiatal a teljesített távolságokhoz és tempókhoz képest. Nikolics Márkó rövid idő alatt letette a névjegyét a hazai terepfutás képzeletbeli asztalára, hiszen alig néhány éves futómúlttal teljesítette "A Kör" nevű ultrát a Börzsönyben, több ikonikus versenyen is az élmezőnyben ért célba. A felkészüléséről és a terveiről beszélgettünk vele.
A mozgás szabadsága - Györffy Ákos, aki a legmagasabb hegycsúcsokon síel
A sikeres nyári “Kalifa Ibn Szína Expedíció” után Győrffy Ákos a 8163 méter magas nepáli Manaszlut (Szellemhegyet) tervezi meghódítani, de nemcsak felmászni, hanem a csúcsról lesíelni is szeretne! Ő lehet az első magyar, aki 8000 méter feletti magasságba mászik fel, majd síel le. A legfrissebb információk szerint eddig 24-en síeltek le a Szellemhegyről, de egyik esetben sem bizonyított a főcsúcsról történő indulás, Ákos lesiklása ezért mindenképpen mérföldkő lehet!