2019. augusztus 21. Szerda  Ma Sámuel és Hajna napja van.

Vegán sportsiker - az ultrafutó Marco Olmo 65 évesen is a világ legjobbjai között a Szaharában Kiemelt

A Szaharában fut az ultrafutás legendás alakja, az idén 65(!) éves Marco Olmo, aki 58 évesen nyerte meg az ultra terepfutás legkeményebb verenyét az Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB) futást, ráadásul egymás után 2 évben (2006-2007).

vegán, sportsiker, Marco Olmo, Szahara, ultrafutás, maraton

Olmo abban is különleges - bár ez az ultra futók világában nem egyedi, gondoljunk csak Scott Jurekra -, hogy közel 30 éve vegán, azaz nem fogyaszt állati eredetű élmiszereket. Mint egy interjúban elmondta "a vegánság jó oldalait lehetetlen felsorolni az interjúban, egyetlen rossz oldala van, ha bemegyek egy étterembe, akkor a legtöbben nem értik miért nem eszem azt, amit ők".

Idén kedvelt terepén, a sivatagban éli meg a 65. életévét, a "Marathon des Sables" ultramaratonon. Abban a sivatagban, ahol az elmúlt években számos győzelmet és dobogós helyet szerzett.

12 ápr. 2012 0 comment
(1 szavazat)

Marco Olmo a futóvilág igazán különleges alakja, hiszen eredményei és teljesítménye ellenére a lehető legszerényebb és legvisszahúzódóbb versenyző, a sporttal, a természettel és az emberekkel a legnagyobb tisztelettel együtt élő ember. Legendák szólnak a különböző embertpróbáló körülmények között is a legbölcsebb életvidám mosollyal futó "öregúrról", aki gyakran olyan, mintha nem is a földön járna.

Marco nem tapasztalatlan a sivatagban, hiszen a líbiai sivatagi maratont 3 alkalommal nyerte meg, Jordániában szintén nyert sivatagi futást és a Marathon des Sables versenyen volt már 3., de 8 alkalommal is a legjobb 10 között ért célba. Az egyik UTMB győzelem után 1 héttel futotta legjobb félmaratoni idejét (59 évesen): 1:17.

A Marathon des Sables szabályai szerint minimum napi 2000 kalóriányi élelmiszert valamint takarót, elsősegélycsomagot, világító rudat, helyzetjelző rakétát és tükröt mindenkinek kötelező magával vinnie, így a hátizsákok elég nehezek. A futók napi átlag legalább 12 liter vizet isznak meg, a vízadagokról a szervezők gondoskodnak.

{jb_info}Idén több mint 850, 16 és 80 év közötti futó vágott neki a távnak, köztük az Amerikában élő magyar Hajdú István is (rajtszáma 969). A résztvevők többsége futva-gyalogolva, míg kb. tíz százaléka végig gyalogolva, futás nélkül teljesíti a távot. A verseny útvonala évről évre változik, a pontos útvonalat a szervezők egészen a rajt előtti napig titokban tartják.{/jb_info}

{jb_pin}Marco Olmo megfontoltan vágott neki a 7 napos versenynek, az első 4 nap eredményei itt láthatóak.{/jb_pin}

Eredmény Elmaradás Tempó
1. nap 18. OLMO Marco ITA 3H08'19 0H40'59 10.83
2. nap 16. OLMO Marco ITA 3H34'53 0H44'29 10.89
3. nap 14. OLMO Marco ITA 3H11'49 0H35'56 10.95
4. nap 15. OLMO Marco ITA 8H52'58 1H29'58

9.23

4. nap utáni összetett eredménye: 13. 847 SCOTTA ROATA CHIUSANI 18H48'00 3H18'15 10.11

{jb_iconic_tick}Marco Olmo (Robilante, CN, – GS Roata Chiusanico){/jb_iconic_tick}
{jb_iconic_tick} Születési év: 1948{/jb_iconic_tick}
{jb_iconic_tick} Testsúly: 66{/jb_iconic_tick}
{jb_iconic_tick} Magasság: 181{/jb_iconic_tick}
{jb_iconic_tick} Sportágak: Ultramarathon, Cross country.{/jb_iconic_tick}
{jb_iconic_tick} Versenyzés kezdete: 1980.{/jb_iconic_tick}
{jb_iconic_tick} Vegán: 1985 óta