2020. február 23. Vasárnap  Ma Alfréd és Mirtill napja van.

Veterán XTERRA világbajnok győzelme Las Vegasban - Stoltz és Bucher aranyat érnek

Conrad Stoltz a 4-szeres tereptriatlon világbajnok ismét meglepte a sportvilágot – a las vegasi XTERRA világkupafutamon szerezte meg a győzelmet, olyan pályán ami kifejezetten a fiatal, gyors versenyzőknek kedvez.

Veterán, XTERRA, világbajnok, Las Vegas, Stoltz, Bucher, tereptriatlon

A las vegasi terep holdbéli tájra emlékeztet, száraz kő és homok az egyetlen látnivaló. A férfiaknál Stoltz mellett Josiah Middaugh-t ünnepelte a közönség, hiszen fantasztikusat futott - a női mezőnyben pedig a svájci Renata Bucher a célvonalon átesve szerezte meg a győzelmet.

Az úszást egy mesterséges és jéghideg tóban teljesítették a versenyzők, Stoltz ekkor még messze a mezőny eleje mögött tempózott. A vízből elsőként az angol Richard Stannard lépett partra (3-szoros aquatlon világbajnok, Visegrádon is indult 2011-ben), fél perccel mögötte követték az üldözők, köztük a legesélyesebbnek tartott Dan Hugo.

16 ápr. 2012 0 comment

Stoltz azonban nem véletlenül a sportág veteránja – még a verseny előtti pályabejárás után gumit cserélt, guminyomást változtatott és az úszáson pihent kicsit a kőkemény terepre, ahol technikás szakasz alig, meredek és fullasztó emelkedő nagy számban volt található. Nem is taktikázott sokat, azonnal a legmagasabb tempóban indult a depóból és nem lehetett vele lépést tartani.

„Tudtam, hogy a kerékpáros pályán Dannal szemben legalább 3, Josiahhal szemben legalább 4 perc előnyt kell szereznem, mert a futásban ezen a terepen nem vehetem fel velük a versenyt. Ezért az össze emelkedőn az ésszerűség határain túli erővel másztam, és a lejtőkön pedig 29-es bicajomnak hála a legmagasabb sebesség mellett is tudtam pihenni.” - árult el pár taktikai trükköt a verseny után a bajnok.

Josiah Middaugh US terepfutó válogatott valóban hatalmas tempóval futott, közel 3 perces ezrekkel a durva talajon, a meredek emelkedőkkel és összesen 250 m szintet tartalmazó terepen. Így be is fogta a nagyszerű formában lévő Dan Hugot, de a „Caveman” becenevű Stoltzot már nem érhette utol.

Ha lehet a női verseny még izgalmasabban alakult, hiszen még soha nem volt olyan befutó az XTERRA történelemben, ahol a nők a célvonalon még fej fej mellett futva gyakorlatilag átestek a célkapun és a célfotó döntött a helyezésről.

A végig fantasztikusan versenyző Renata Bucher (Visegrádon hasonló kemény csatában szerezte meg az Európa-bajnoki címet) és a tavalyi világbajnok Lesley Paterson csatája emlékezetes marad – a svájci óriási tempóval kerékpározott, az amerikai pedig a legjobb férfiakkal azonos időt futott.

Az utolsó néhány méteren érte utol Buchert aki azonban nem hagyta, hogy az amerikai megelőzze és minden erejét összeszedve szinte beugrott a célba. Harmadik helyen a fiatal Emma Garrad érkezett.

A 3-szoros világbajnok Melanie McQuaid 5. helye nem volt meglepő, hiszen ez a terep nem az ő pályája.

Feltűnt viszont a triatlon és az Ironman egyik nagy sztárja Kate Major, aki hosszú kihagyás után ismét elkezdett versenyezni – és őt sem hagyta hidegen a tereptriatlon, ezen a versenyen a 7. helyen ért célba.

A legnagyobb közönségsikert a női amatőr verseny győztese a mindössze 16 éves Hannah Rae Finchamp szerezte meg, aki a flenőtt profi mezőnyben is 9. helyen érkezett célba! Rá érdemes lesz majd a jövőben is figyelni.